Často kladené otázky

  • Zavolajte na našu linku pomoci 0908 219 591
  • Po úvodnom preskúmaní prípadu Vás prepojíme na nášho odborníka – lekára, ktorý sa Vás spýta na niekoľko základných otázok, aby zistil, či je zvrátenie chemického potratu možné
  • Ak je pokus o zvrátenie chemického potratu možný, lekár sa s Vami dohodne, kam máte prísť po liečbu.

Cena zvrátenia chemického potratu záleží od progesterónu, ktorý použijeme. Ak poisťovňa neuhrádza túto liečbu alebo nemáte prostriedky na zaplatenie liečby, nájdeme spolu riešenie, obrátime sa na prolife organizácie, aby sme zachránili Vaše dieťatko.

Skúsenosti poskytovateľov tohto procesu hovoria o úspešnosti 64-68%.

Aj bez pokusu o zvrátenie chemického potratu môže potratová tabletka zlyhať a potrat sa neuskutoční, dieťatko prežije. Inými slovami – Vaše tehotenstvo môže pokračovať po užití prvej potratovej tabletky, bez užitia druhej (Misoprostol). Je potvrdené, že snaha o zvrátenie chemického potratu podaním progesterónu zvyšuje šancu na pokračovanie Vášho tehotenstva. 

Samozrejme, nie je možné zaručiť výsledok Vášho konkrétneho pokusu o zvrátenie chemického potratu. 

Nie, vždy je na Vašom rozhodnutí, či zmeníte názor. Hoci ste už užili prvú potratovú tabletu, môžete sa pokúsiť proces chemického potratu zvrátiť.

Zavolajte na číslo našej linky pomoci 0908 219 591. Môžete byť stále tehotná. Nemusí byť neskoro.

Progesterón je prirodzený hormón v tele ženy, ktorý je nevyhnutný na podporu a udržanie tehotenstva. Pri snahe o reverziu chemického potratu dúfame, že podaním extra dávky progesterónu prevládne jeho množstvo na mifepristónom, aby sa zvrátili účinky potratovej tablety. Mifepriston blokuje účinky progesterónu väzbou na receptory progesterónu v maternici a placente.

 

Tieto tablety neužívajte, zaneste ich do lekárne na spracovanie nevyužitého liečiva.

 

Druhá potratová tableta sa nazýva Misoprostol (alebo Cytotec). Jej účelom je spôsobiť sťahy maternice a vypudenie dieťaťa. Ak sa chcete pokúsiť zvrátiť chemický potrat, rozhodne neužívajte druhú tabletu.

Ani Mifepriston, ani progesterón nie sú spojené s vrodenými chybami detí.

 

Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov vo svojom Praktickom vestníku č. 143 z marca 2014 (potvrdené opäť aj v roku 2016) uviedla: „Doteraz neexistujú dôkazy o teratogénnom účinku mifepristonu.“ Inými slovami, nejaví sa, že Mifepriston, RU-486, spôsobuje vrodené chyby detí.

 

Progesterón, ktorý sa používa pri procese zvrátenia/reverzie chemického potratu, sa bezpečne používa v tehotenstve už viac ako 50 rokov. Počiatočné štúdie zistili, že miera vrodených chýb u detí narodených po procese zvrátenia chemického potratu je menšia alebo rovnaká ako v bežnej populácii.

 

Recenzia FDA z roku 1999 neodhalila zvýšené riziko vrodených chýb u tehotných matiek užívajúcich progesterón. Po viac ako 25 rokoch používania progesterónu v tehotenstve Inštitút pápeža Pavla VI. uviedol: „Všetky dostupné dôkazy výrazne podporujú jeho bezpečnosť pri použití v tehotenstve.“

U niektorých žien môže progesterón spôsobovať ospalosť, nedostatok energie, točenie hlavy, závraty, gastrointestinálne ťažkosti a bolesti hlavy. Na zmiernenie týchto príznakov môže pomôcť zvýšený príjem tekutín.

 

Je dôležité, aby ste dôsledne dodržiavali všetky pokyny lekára, ktorý Vám pomáha zvrátiť chemický potrat. Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na tohto lekára.

Zavolajte na číslo našej linky pomoci 0908 219 591. Môžete byť stále tehotná. Nemusí byť neskoro.

Čas je naozaj kľúčová veličina. Dôležité je začať proces zvrátenia chemického potratu do 24 hodín po užití potratovej tabletky (Mifepriston, RU-486). Je však tiež pravdou, že sa podarilo zastaviť chemický potrat aj v mnohých prípadoch, kedy bol proces zvrátenia začatý až 72 hodín po užití prvej potratovej tabletky.

Ak aj uplynulo 72 hodín, zavolajte nám na našu linku pomoci 0908 219 591. Sme tu pre Vás, aby sme pomohli. Nikdy nemusí byť neskoro.

Lekár Vás vyšetrí ultrazvukom, aby potvrdil tlkot srdca, umiestnenie dieťatka a dĺžku trvania tehotenstva. 

Lekár Vám predpíše progesterón – tabletu, ktorpú užijete orálne alebo vaginálne alebo ako injekciu do svalu. 

Liečba zvyčajne pokračuje počas prvého trimestra tehotenstva.

Počas reverznej liečby je špinenie alebo krvácanie častým sprievodným javom. Je dôležité a bezpečné pokračovať v liečbe progesterónom, aj keď sa u Vás objaví špinenie alebo krvácanie, pokiaľ Vám lekár nedá inú inštrukciu.

Ak zaznamenáte silné krvácanie, mdloby, silné bolesti brucha alebo horúčku, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Môže to byť účinok Mifepristónu a tento stav si vyžaduje okamžitú pomoc.

Na potvrdenie toho, že sa Vaše dieťatko nachádza v maternici, je dôležité čo najskôr podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie.

Mnoho žien zažilo kŕče alebo špinenie a napriek tomu sa zvrat chemického potratu podaril. Určite informujte svojho lekára, že sa u vás vyskytujú tieto príznaky.

 

Ak sa u Vás objaví silné krvácanie, mdloby, silné bolesti brucha alebo horúčku, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Môže to byť účinok mifepristónu a vyžaduje si okamžitú pomoc.

Ak ste alergická na arašidový olej, informujte o tom ešte PRED ZAČIATKOM PROCESU lekára, ktorý s Vami realizuje proces zvrátenia chemického potratu.

Progesterón môže obsahovať túto zložku, takže je dôležité, aby ste pred užitím progesterónu informovali svojho lekára o svojej alergii. Pre alergikov môže byť k dispozícii alternatívna forma progesterónu.

Sme tu, aby sme pomáhali tehotným mamičkám a ich deťom. Kontaktujte nás a my sa pokúsime Vám a Vášmu dieťaťu nájsť potrebnú pomoc – je tu množstvo organizácií a jednotlivocov ochotných pomôcť materiálne, morálne, finančne, s bývaním, základnými životnými potrebami… kým sa nepostavíte na vlastné nohy.

Ak si myslíte, že starostlivosť o dieťatko nezvládnete, nájdeme spolu lepšie riešenie ako je jeho usmrtenie (pomoc s výchovou, bývanie, náhradná starostlivosť, adopcia…).

Zavolajte nám na číslo 0908 219 591. Pomôžeme vám nájsť zdroje, ktoré potrebujete pre Vašu konkrétnu situáciu.

Väčšina mamičiek môže potrebovať malú (alebo veľkú) pomoc. Na Slovensku pôsobí viacero organizácií, ktoré pomáhajú mamičkám a rodinám s čímkoľvek, od detských vecičiek, plienok, až po odborné konzultácie či dokonca bývanie, finančnú a materiálnu pomoc.

Nie, sú to odlišné prípravky.

„Tabletka po“ sa predáva ako metóda núdzovej “antikoncepcie”. Najčastejšie používaný prípravok obsahuje vysoké množstvo progestínu a je možné ho užiť až 72 hodín po pohlavnom styku. Nové poznatky o tom, ako to funguje, objasňujú, že môže zabrániť implantácii počatého ľudského života do sliznice maternice. Toto je potratový účinok, nie antikoncepčný.

Potratová tabletka, mifepriston, sa užíva až do 70 dní (t.j. do 10 týždňov) tehotenstva s úmyslom spôsobiť potrat. Účinkuje tak, že blokuje receptory progesterónu. Progesterón je nevyhnutný hormón, ktorý vyživuje a podporuje dieťatko v maternici.

Najnovšia “tabletka po”, Ella, je svojím účinkom veľmi podobná mifepristonu v tom, že blokuje receptory progesterónu. Je schválená FDA na použitie až päť dní po pohlavnom styku a má aj abortívne účinky.

Ako môžem pomôcť šíriť tieto informácie v mojom okolí?

Každé zdieľanie na sociálnych sieťach, každé preposlanie priateľom, mamičke v núdzi, do mailových skupin… sa ráta. Nikdy neviete, kto tieto informácie môže potrebovať. ĎAKUJEME za rozširovanie povedomia o tejto pomoci. 

(informácie na tomto webe môžete voľne sťahovať, reprodukovať a šíriť v záujme ochrany života matiek aj ich nenarodených detí)

Zdieľaj. Ďakujeme.